Pyrometer-Vs-Thermometer-Graph01-Metertools

تفاوت ترمومتر و پیرومتر – Thermometer vs Pyrometer

تفاوت ترمومتر و پیرومتر – Thermometer vs Pyrometer

ساده ترین پاسخ به این سوال این است که پیرومتر یک دماسنج رادیویی است که با طیف نور طبیعی کار میکند اما ترمومتر اینفرارد یا مادون قرمز با طیف نور اینفرارد سنجش را انجام میدهد.

 

تفاوت عمده بین این دو ابزار و انواع دیگر ترمومترها این است که پیرومتر با استفاده از اندازه گیری ارتعاشات جسم موردنظر دما را میسنجد ولی ترمومترهای لیزری یا اینفرارد با تابش طیف نور اینفرارد دما سنجی میکنند.

مهندسین صنایع مذاب، فولاد، نورد گرم، شیشه، آهنگری فلزات میدانند که سنجش غیرتماسی دما به وسیله ترمومترهای اینفرارد برای اجسام دارای رفلکس نور (برگشت نور) مناسب نیستند و موجب خطا و دقت بسیار پایین میگردد در نتیجه برای اندازه گیری این فرآیند باید از ترمومترهای رادیویی یا پیرومتر Pyrometer استفاده گردد. به نمودار زیر توجه کنید:

Pyrometer-Vs-Thermometer-Graph01-Metertools

طیف الکترومغناطیس ترمومتر اینفرارد و پیرومتر اپتیکال

طبق تصویر بالا، دو گروه از ابزارهای اندازه گیری غیرتماسی دما وجود دارند. اولی “پیرومتر اپتیکال” Optical Pyrometer که همچنین با نام پیرومتر روشنایی Brightness Pyrometer نیز شناخته میشوند. دما به وسیله Visible Light Spectrum طیف نور مرئی 0.4 تا 0.7 µm میکرومتر که به طور دقیقتر 0.655 µm اندازه گیری میشود. و دومی “ترمومتر اینفرارد” یا مادون قرمز Infrared Thermometer که با نام ترمومتر یا دماسنج لیزری نیز شناخته میشود. دما به وسیله طیف نور اینفرارد 0.7 تا 80 µm میکرومتر (تصویر بالا) اندازه گیری میشود.

دوربین ترموویژن دامنه دمایی 1000 درجه به بالا
ترموویژن چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن سبد خرید من
بستن لیست محبوب
میترهای مشاهده شده بستن
بستن
بستن
دسته‌بندی